Dowóz uczniów niepełnosprawnych
Zgodnie z art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r., poz. 900) obowiązkiem gminy jest:
(art. 32 ust. 6)
1. zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 (dot. dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym) bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
(art. 39 ust. 4)
1. zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2. zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 (upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim), a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych możliwy jest w 2 formach:
Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć w sekretariacie (pokój nr 6) Centrum Usług Wspólnych w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Powstańców Chocieszyńskich 23D, 62-065 Grodzisk Wielkopolski lub przesłać pocztą następujące dokumenty:
W przypadku złożenia dokumentów w trakcie trwania roku szkolnego realizacja dowozu jest możliwa do miesiąca od daty złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
2. Dowóz indywidualny (własnym pojazdem rodzica) – art. 39 a ustawy Prawo oświatowe
Obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, gmina spełnia również poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców. Zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru:
Koszt = ( a - b ) x c
a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno--wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c - stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
Powierzenie ww. zadania następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem, a Gminą Grodzisk Wielkopolski.
Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć w sekretariacie (pokój nr 6) Centrum Usług Wspólnych w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Powstańców Chocieszyńskich 23D, 62-065 Grodzisk Wielkopolski lub przesłać pocztą następujące dokumenty:
Załącznik Wniosek w sprawie dowozu dziecka / ucznia niepełnosprawnego